Zašto upisati dete na kurs iz oblasti dizajna

Saveti direktora RE:DESIGN Akademije vizuelnih komunikacija

U savremenom školskom programu ne postoje predmeti koji bi decu naučili da osmisle zanjimliva resenja za mobilne aplikacije i usluge, kompetentno rešavaju poslovne probleme i razvijaju veštine komunikacije.

RE:DESIGN Akademija vizuelnih komunikacija u Beogradu spremna je da nauči decu i tinejdžere svemu navedenom, kao i da unapredi njihove dizajnerske i umetničke veštine.

Akademija uspešno funkcioniše već nekoliko godina i uči decu u Rusiji, Belorusiji, Kazahstanu.

Julia Ranic, direktorka Akademije, smatra da je dizajner jedno od najperspektivnijih zanimanja i da je moguće započeti prve korake u dizajnu u ranom detinjstvu.

Zašto je važno razvijati dizajnersko razmišljanje, odakle početi i kakve perspektive čekaju dete, pročitajte u našem intervjuu.

— Šta je RE:DESIGN akademija vizuelnih komunikacija?

Ovo je edukativni centar za podučavanje dizajna i umetničkih veština za decu i tinejdžere. Naši polaznici će naučiti likovnu umetnost, crtanje, grafiku, modeliranje, upoznati se sa različitim oblastima dizajna, uključujući i graficki i digitalni dizajn, kako bi dalje napravili svoj izbor užeg pravca dizajna.

— Koje profesije uoblasti dizajna će prema vašim prognozama biti tražene u budućnosti?

Postoji mnogo takvih profesija. Naše učenike ćemo pripremiti za sledeće:

  • Motion-Dizajner (animirani grafički dizajn). Takvi stručnjaci kreiraju 2D i 3D video zapise, animirane i statične ilustracije za digitalno okruženje, TV, filmsku i video industriju, oglašavanje, IT projekte.
  • Game-Dizajner. Ovo je programer koji kreira kompjuterske igre za računare, mobilne uređaje, konzole za igre.
  • Media dizajner razvija dizajnerske projekte za različite medijske platforme i informacione kanale, kreira skice i vizualizuje koncepte dizajna za različite medijske platforme (veb stranice i odredišne stranice, društvene mreže, digitalni i štampani časopisi, video sadržaj), izrađuje pripremu za publikacije u skladu sa internim kriterijumama  izdavača .
  • Dizajner mobilnih aplikacija. Ovaj posao se sastoji od kreiranja korisničkih interfejsa aplikacija i njihovog testiranja na svim pretraživačima, platformama i mobilnim mrežama.
  • Dizajner interfejsa (UI/UX dizajner) razvija alate za upravljanje digitalnim proizvodom. Proizvodi mogu biti različiti: od jednostavnog prikaza mašine za pranje veša do složenog interfejsa za obradu kredita. U suštini, UI/UKS dizajner kombinuje tri uloge. On treba da razume očekivanja korisnika (psiholog), da smisli rešenje interfejsa za automatizaciju proizvoda (inženjer) i da lepo oživi ovo rešenje (umetnik).
  • Multimedia dizajner se bavi kreativnom delatnošću koja obuhvata kreiranje različitih vrsta interaktivnih objekata ili interaktivnih digitalnih dela kako u oblasti savremene umetnosti tako i van ovih granica. Rad multimedijalnih umetnika može uključivati kombinaciju različitih umetničkih formi, tradicionalnih i eksperimentalnih tehnika itehnologija, kao što su upotreba zvuka, svetlosti, plesa, digitalnih vizuelnih i komunikativnih medija.
  • Industrijski dizajner. Ova profesija je fokusirana na optimizaciju izgleda proizvoda i uključuje tri komponente: umetnost, tehnologiju i marketing. Da bi izvršio svoj zadatak, industrijski dizajner traži visokokvalitetne prototipove i analizira gotove tržišne uzorke. Uz pomoć trodimenzionalnog modeliranja stvara prototip, rešavajući problem odnosa izgleda i funkcionalnosti pojedinačnog proizvoda.

— Zašto studirati dizajn?

Prvo, sve je više mogućnosti za dizajnere u sbiru novih profesija, a potražnja za njima će nastaviti da raste.

Drugo, profesija dizajnera je dobra jer možete lako raditi na daljinu, pokazati svoje kreativne ambicije, stalno učiti nove stvari i zaraditi vrlo pristojan novac. Sa dobrim engleskim, možete raditi u stranim kompanijama, u kojima je nivo plata nekoliko puta veći.

— Koji smerovi ćebiti otvoreni za decu?

Naš glavni cilj je da detetu pružimo opšte razumevanje različitih oblasti dizajna i polako dovedemo do užeg i profesionalnijeg pravca. Deca će se učiti umetničkim veštinama i dizajnu u sveobuhvatnim programima.

Za najmlađe, koji imaju 7-8 godina, pokrećemo program Design Kids (likovna umetnost, digitalno crtanje, papirno modelarstvo, strip, keramika).

Za decu uzrasta 9-11 godina program Design Junior (graficko crtanje, digitalno crtanje, skiciranje, kreiranje stripova, web sajtova, digitalna obrada fotografija, 3D grafika, izrada prezentacija, video obrada i pravljenje specijalnih efekata).

Deca uzrasta 11-13 godina učiće na programu Design Medium.

Za najstarije od 13-16 godina predviđen je Design Pro program. U zavisnosti od uzrasta, program će postati teži. 

Naravno, cilj će biti temeljna priprema deteta za školovanje na fakultetu i spremnost za rad na daljinu, počev od 15-17 godina.

To pre svega zavisi od samog deteta, njegovih interesovanja, profesionalnih i komunikacijskih veština, željai težnji.

Planiramo da uvedimo jednogodišnje programe za detaljno proučavanje pojedinih oblasti dizajna za decu koja su završila naše kurseve: 3D dizajn, izrada sajtova, dizajn pokretnih objekata. To će biti nakon što dete uopšte prouči sve pravce i shvati šta mu je tačno interesantno.

Pored kompleksnih programa, planirano je pokretanje programa Design ART – osnova likovne umetnosti. Na programu će se izučavati osnove crtanja i slikanja, kao i časovi kompjuterske grafike i crtanja na tabletu.

— Hoće li biti kurseva za odrasle?

Da, u budućnosti planiramo da pokrenemo dva programa za odrasle – Grafički dizajn i Dizajn enterijera. Oba programa su osmišljena za 2 godine studija, čija je osnovna svrha promena profesije naših studenata.

— Kakav je osnovni pristup i specifika nastave na akademiji?

Našim ucenicima viših razreda daćemo priliku da zarađuju koristeći znanje stečeno na kursevima. U naše programe smo „ušili” modul za obuku veština rada na berzanskim sajtovima. Veštine nisu samo tehničke, već i finansijske i pravne. Ovo će omogućitičak i početnicima da počnu da zarađuju.

A da bi ljudi videli kako profesionalni dizajneri rade, obavezno ćemo sprovoditi praksu u specijalizovanim kompanijama.

Pored toga, planiramo da organizujemo takmičenja sa stvarnim kupcima kako bismo stekli iskustvo. Planiramo učešće naših učenika u volonterskim i partnerskim projektima u procesu učenja.

 

— Kakav je format časova?

Planiramo da nastavu izvodimo u dva formata: radnim danima 2 puta nedeljno po 2 nastavna časa ili 1 put nedeljno vikendom po 4 nastavna časa. Organizovaćemo i radionice, letnje i zimske kampove.

— Ko su vaši učitelji?

U ulogu edukatora smo uključili praktičare koji su upoznati sa svim aspektima i novinama rada u svojoj oblasti. Takvi stručnjaci uvek imaju šta da kažu svojim studentima, pored odobrene metodologije, i sami su, da tako kažem, u epicentru događaja, uče o svim čipovima i inovacijama u svojoj industriji.

— Kada će Re:DESIGN početi sa radom?

Nastava počinje u septembru, ali vec imamo PREDUPIS.

— Zašto upisati kurs u oblasti dizajna kod vas?

Naša akademija nije samo kursevi, već punopravna obrazovna institucija sa sopstvenim programima i obrazovnom putanjom u oblasti dizajna sa pristupom profesiji. Fokusirali smo se na praktična znanja kako bismo kod dece razvili veštine koje će im pomoći da u budućnosti dobiju traženo zanimanje u oblasti dizajna.

Svi obrazovni programi Akademije grade se uz pomoć stručnjaka za dizajn. Pogodni formati časova. Obuka se može odvijati i radnim danima i vikendom, uveče ili tokom dana.

Studiranje na akademiji daje vam priliku da upoznate zanimljive, talentovane mlade ljude, stručnjake u industriji dizajna, buduće kolege, partnere.

Da li imate decu od 7-16 godina koja žele da studiraju dizajn? – Trenutno vršimo PREDUPIS dece i tinejdžera za naše kurseve.

RE:DESIGN Akademija vizuelnih komunikacija biće smeštena na Novom Beogradu.

Da biste se upisali na kurseve, kao i ostvarili POPUST i mogućnost da izaberete pogodno vreme i dane nastave, popunite naš UPITNIK

Ovo će vam u proseku trajati 1-2 minuta.

POPUNI UPITNIK

Misljenje eksperta u WEB dizajnu

Mirjana Bajic, Co- Founder Future Lab, Head of Creative Services in Endava, preko 20 godina iskustva u web UX/UI design:

“Kao neko ko se bavi dizajnom vec duži niz godina, znam koliko je kreativnost važan aspekt za uspeh u bilo kom polju. Smatram da je za decu vrlo korisno da još u ranoj fazi razvoja otkriju svoje kreativne sposobnosti i da im se da prilika da svoju maštu pretoče u ideje a ideje u mala dela.

Deca su prirodno radoznala i puna energije. Ako ih usmerimo i edukujemo na pravi nacin, podsticemo njihovu maštu i otkrivamo skrivene talente i interesovanja.

Jos jedan benefit u nizu je da, kroz edukaciju, druženje i razmenu ideja stiču socijalne veštine, uče da budu samostalni i stiču samopouzdanje.

Upoznavanje sa dizajnom za njih je avantura. Može biti izuzetno zabavno i inspirativno. To je i prilika da otkriju jedan novi svet, istraže svoju kreativnu stranu, i razviju ljubav prema prema dizajnu”